Yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla gerçekleştirilen motor küçültme, yanma basınçlarının arttırılması gibi değişimler yatakların maruz kaldığı şartları da zorlaştırmaktadır. Şahin Motor Yatakları, yeni nesil motorlara hitap edebilmek ve mevcut motor yataklarını da günden güne iyileştirmek için Araştırma ve Geliştirmeyi ön planda tutmaktadır.

 

Bu amaçla kurulan Ar-Ge Departmanımız daha yüksek mukavemete ve daha uzun ömre sahip motor yataklarını geliştirebilmek için, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve çalışmalarını sektör ihtiyaçlarına göre şekillendirmektedir.


Yeni ürünler için hammadde ve kaplama tarafında kapsamlı ve devamlı bir çalışma yapılabilmesi için, Ar-Ge bölümünü Mühendislik bölümünden ayırarak bağımsız bir müdürlük yaptık ve Ar-Ge bölümümüze bütçe gelirimizin %3’ü kadar bir kaynak ayırdık. Bu bölümü son teknolojiye uygun ölçüm ve test cihazları ile de zenginleştirdik. Bahsedilen çalışmaların yapılabilmesi için kurulan yeni Ar-Ge laboratuvarımızda; laboratuvar tipi kaplama cihazı, Hull-cell cihazı, birtakım kimyasal ve fiziksel ölçüm cihazları ve muhtelif laboratuvar ekipmanları bulunmaktadır. Yapılan çalışmaların daha sağlıklı analiz edilebilmesi için metalografi laboratuvarımız da tamamen yenilenerek son teknolojiye uygun hale getirilmiştir. Çalışmaların ölçüm ve analizleri, metalografi ve kimya laboratuvarlarımızla eş zamanlı olarak yürütülmektedir.